Informace k procesu podávání projektů
Výzvy & Vize
- Národním či mezinárodním poskytovatelem jsou vyhlášeny výzvy projektu, veřejné zakázky smluvního výzkumu, či nabídky spolupráce v rámci smluvního výzkumu.
- Studium zaměření a podmínek výzvy, kontrola relevantnosti se zamýšleným tématem a myšlenkou.
- Aplikace MENDELU Podpora projektových skupin přináší ucelené informace, dokumenty a podklady k vyhlášeným grantovým výzvám. Často kladené dotazy týkající se projektové činnosti naleznete zde.
- Projednání projektového záměru a financování s vedoucím ústavu.
- Informujete Výzkumné centrum o projektovém záměru.
Národní projekty
Kontaktní osoba: Ing. Barbora Šiklová
-
TA ČR
Technologická agentura ČR je organizační složkou státu, která byla zřízena v roce 2009 zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, centralizuje státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje. Mimo jiné TA ČR zabezpečuje přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací včetně programů pro potřeby státní správy, veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu projektů a zadávání veřejných zakázek.
-
GA ČR
Grantová agentura České republiky je organizační složkou státu, která jako jediná instituce v naší zemi poskytuje z veřejných prostředků účelovou podporu na projekty základního výzkumu. V rámci vyhlášených programů financuje vědecké projekty jak pro erudované vědce a týmy, tak pro mladé a začínající vědecké pracovníky. Při své činnosti se řídí zákonem č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. GA ČR zahájila svoji činnost v roce 1993.
-
OP TAK
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost financovaný z evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) je stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2021 – 2027. Finanční prostředky mohou žadatelé využít na spolufinancování podnikatelských projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, digitalizace a digitální infrastrukturu, rozvoje podnikání, chytré a udržitelné energetiky a cirkulární ekonomiky. Řídícím orgánem OP TAK je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO).
-
OP JAK
Cílem je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejich obyvatel. Struktura OP JAK reflektuje prioritní témata financovaná ze strukturálních fondů Evropské unie v programovém období 2021–2027 a zkušenosti z předchozích operačních programů v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podpořenými oblastmi jsou: výzkum a vývoj, vysoké školství a regionální školství.
Mezinárodní projekty
Kontaktní osoba: Ing. Jana Smítalová
-
Horizont Evropa
Horizont Evropa je rámcovým programem EU pro výzkum a inovace pro období 2021–2027 a dosud nejambicióznějším výzkumným a inovačním programem, který má potenciál vytvořit významný vědecký, společenský a ekonomický dopad, přispět ke klimatickým cílům a vytvořit nová vysoce kvalifikovaná pracovní místa.
-
Horizont FP10
Příští rámcový program EU pro výzkum a inovace je v současné době označován jako FP10 (10th Framework Programme). Oficiální název bude stanoven. Spuštění programu je plánováno na rok 2028 a předpokládá se, že bude trvat do roku 2034.
-
Erasmus+ KA2
V rámci akce Partnerství pro spolupráci (KA2) mohou organizace a instituce navázat zahraniční partnerství, realizovat mezinárodní projekty a vytvářet tak inovativní výstupy. Část programu spravuje DZS a centralizované aktivity (Erasmus+ Sport, Erasmus Mundus, Jean Monnet a mnohé další) přímo Evropská výkonná agentura pro vzdělávání a kulturu (EACEA).
-
Interreg
Interreg je klíčovým nástrojem Evropské unie (EU), který posiluje spolupráci mezi regiony a zeměmi v rámci EU. Interreg hraje zásadní roli při podpoře regionálního rozvoje, soudržnosti a snižování hospodářských rozdílů. Pro období 2021-2027 se Interreg zaměřuje na řešení aktuálních výzev, jako je změna klimatu, digitální transformace a sociální začleňování.
-
International Visegrad Fund
Mezinárodní visegrádský fond podporuje regionální spolupráci mezi organizacemi občanské společnosti s cílem rozvíjet jejich vztahy, vyměňovat si a sdílet myšlenky a podporovat vzájemné porozumění. Při prosazování evropských hodnot ve střední Evropě společně usilujeme o lépe propojenou budoucnost.
-
Projekty a granty DZS
Dům zahraniční spolupráce spravuje rozličné programy poskytující finanční podporu. Zde můžete zjistit, jak o ni požádat. Ve všech programech je nutné dodržet termín podání žádosti, který je obvykle v prvním čtvrtletí roku. Dále se však proces liší podle programu. Programy: Akademická informační agentura, AKTION Česká republika – Rakousko, CEEPUS, Evropský sbor solidarity, Fondy EHP
-
COST Action
COST (Evropská spolupráce ve vědě a technice) je organizace financující výzkumné a inovační sítě. Naše akce pomáhají propojovat výzkumné iniciativy v Evropě i mimo ni a umožňují výzkumným pracovníkům a inovátorům rozvíjet své nápady v jakékoli oblasti vědy a techniky tím, že je sdílejí se svými kolegy. Akce COST jsou sítě s dobou trvání čtyři roky, které podporují výzkum, inovace a kariéru.