Statistika ke kávě - Analýza rozptylu

2. 6. 2022 -

Online webinář ZDARMA - 27.6.2022 od 14:00

Milé kolegyně a kolegové,

jaro se chýlí ke konci a myšlenky už směřují na dovolenou. Ještě než se nám rozprchnete, zakončíme jarní část Statistiky ke kávě Analýzou rozptylu.

Nic se nemění ani na tom, že webináře jsou zdarma a nás těší, že se na nich potkáváme v tak velkém počtu. Pozvánku můžete přeposlat kolegům, studentům a dalším, koho zajímají data a jejich zpracování.

27.6.2022 zjistíme, jakou roli hraje rozptyl v Analýze rozptylu

Analýza rozptylu, zkráceně ANOVA, představuje jednu ze základních statistických metod. Její název může na první pohled mylně vzbuzovat dojem, že tato metoda spočívá ve srovnávání rozptylů několika výběrů, ale není tomu tak. Jedná se o analýzu, pomocí které můžeme zjistit, zda se liší střední hodnoty sledovaného znaku v několika různých skupinách či nikoliv. Nicméně název metody nebyl zvolen náhodně, rozptyl zde také hraje zásadní roli. Jakou? To si řekneme 27.června

A k čemu konkrétně se dá ANOVA použít? Například při úloze, kdy chceme prokázat vliv hnojení na růst rostlin, ověřit správnost použití konkrétního léku s cílem zlepšit zdravotní stav pacienta nebo k porovnání výsledků testů studentů z různých typů středních škol.